Obsah článku
Valašsko, tento roztodivný kraj východní Moravy, je sice známý pro své hory, ale je také domovem několika stavebních skvostů s celonárodním významem. Pro naše potřeby jsme prozkoumali 20 míst v rámci Valašska a MAS VAS.
Začněme dvěma chatami, Libušín a Maměnka, které od roku 1898 korunují horské sedlo Pustevny na katastru Prostřední Bečvy. Tyto secesní dřevěné chaty jsou výtvorem slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který do nich zapracoval prvky typické pro valašskou a slovanskou lidovou architekturu. Po požáru v roce 2014 byla chata Libušín znovu postavena o tři roky později.
Jurkovičova stopa je viditelná i na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm, kde stojí jeho rozhledna nedaleko Valašského muzea v přírodě. Jurkovič navrhl plány pro tuto 31 metrů vysokou rozhlednu z betonu, kamene a dřeva již v roce 1896, ale realizována byla až v roce 2012.
Velká Lhota se pyšní Evangelickým tolerančním kostelem, jediným dřevěným kostelem v ČR s původními rysy tolerančních kostelů. Byl postaven v roce 1783 místními obyvateli krátce po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II.
Vesnice Velké Karlovice je domovem chráněného kostela Panny Marie Sněžné z roku 1754, který je unikátní svým řeckým křížovým tvarom a dřevěnými šindeli pokrývajícími střechu i zdi.
Historickým skvostem dominuje hrad Brumov, jehož první zápis se datuje do roku 1255. Sloužil jako obranný bod důležité cesty spojující Moravu se Slovenskem a jako úkryt při nájezdech Turků a Tatarů. Po požáru v roce 1820 byl opuštěn.
Vsetínský zámek je další kulturní památkou, kterou nesmíme opomenout. Tato renesanční stavba na Horním náměstí nad Vsetínskou Bečvou se poprvé zmiňuje v roce 1610. Zámek, který dnes slouží jako Muzeum regionu Valašsko, je pozoruhodný svou monumentální bílou věží.
Ve Vsetíně najdeme i Obchodní dům Rodinger, funkcionalistický skvost z první republiky, navržený architektem Ludvíkem Hilgertem.
Ve Valašském Meziříčí najdeme dva zámky – mladší zámek Kinských a starší, z první poloviny 16. století, zámek Žerotínů, který sloužil v druhé polovině 19. století jako ženská trestnice.
V Valašských Kloboukách najdeme vilu, kterou si nechal postavit Josef Bratmann ml., podnikatel v pivovarnictví, podle návrhu významného architekta Huberta Gessnera. Je to první secesní stavba na našem území.
Bystřička je domovem nejstarší přehrady v povodí řeky Moravy, postavené mezi lety 1907-1912.
V nádherných horských panoramatických oblastech Valašska, které se rozprostírají na východě Moravy, se skrývá řada architektonických pokladů s celonárodním významem. Pro účely naší příručky jsme vybrali 10 mimořádných staveb z Valašska a 10 z regionu MAS VAS.
Mezi nejslavnějšími stavebními skvosty Valašska jsou horské chaty Libušín a Maměnka, nacházející se v sedle Pustevny na katastru Prostřední Bečva od roku 1898. Tato secesní roubená dvojice byla navržena slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, který do jejich bohatého dekoru vkusně zasazoval prvky typické pro valašskou a slovanskou lidovou architekturu. Tragicky chatu Libušín v roce 2014 zachvátil požár, nicméně v roce 2017 byla úspěšně obnovena.
Dalším dílem tohoto významného architekta je Jurkovičova rozhledna, která se tyčí na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm v blízkosti Valašského muzea v přírodě. Plány na stavbu rozhledny vytvořil Dušan Jurkovič již v roce 1896, avšak dokončena byla až v roce 2012. Tato 31 metrů vysoká rozhledna je postavena z kombinace betonu, kamene a dřeva.
Velkou Lhotu zdobí Evangelický toleranční kostel, který je jediným dřevěným kostelem s původními rysy tolerančních kostelů v celé České republice. Kostel byl postaven místními obyvateli v roce 1783, krátce po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II.
Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích je dalším významným sakrálním objektem. Pochází z roku 1754 a je chráněn jako kulturní památka. Je speciální svou konstrukcí ve tvaru řeckého kříže, a dřevěné šindele pokrývající střechu i zdi jsou nápadné pro každého kolemjdoucího.
Mezi nejstarší stavby Valašska patří hrad Brumov, který je poprvé zmiňován v roce 1255. Sloužil k ochraně frekventované cesty mezi Moravou a Slovenskem a jako útočiště při vpádech Turků či Tatarů. Po požáru v roce 1820 byl hrad opuštěn.
Jiným architektonickým pokladem Valašska je zámek Vsetín, prvně zmiňovaný v roce 1610. Tato renesanční stavba, která se vypíná nad Horním náměstím nad Vsetínskou Bečvou, je známá zejména pro svou bílou monumentální věž. Zámek nechal postavit první manžel Lukrecie Nekešové z Landeka, Arkleb z Víckova, a dnes je v něm umístěno Muzeum regionu Valašsko.
Vsetín je také domovem významné funkcionalistické stavby z prvorepublikového období, Obchodního domu Rodinger. Navrhl ho architekt Ludvík Hilgert a…stavba je pozoruhodným příkladem meziválečného funkcionalismu.
V městě Valašské Meziříčí lze navštívit dva zámky, Kinských a Žerotínů. Mladší zámek Kinských je klasicistní budova z 19. století, zatímco starší zámek Žerotínů pochází z první poloviny 16. století a ve druhé polovině 19. století sloužil jako ženská trestnice.
V obci Valašské Klobouky najdete vilu, kterou si nechal postavit pivovarnický podnikatel Josef Bratmann ml. Tato secesní stavba je dílem slavného architekta Huberta Gessnera a je to jedna z prvních staveb tohoto stylu na území dnešní České republiky.
V obci Bystřička se nachází nejstarší přehrada v povodí řeky Moravy. Přehrada byla postavena mezi lety 1907 až 1912 a dodnes slouží jako zdroj pitné vody pro Vsetín a okolí. Při pohledu na přehradu lze obdivovat jedinečné spojení technického umu s okolní přírodou.
Mezi dalšími zajímavými stavbami ve Valašsku lze jmenovat Františkův mlýn v Ratiboři, větrný mlýn v Růžďce, zříceninu hradu Lukova a kostel sv. Mikuláše v Lidečku.
Na území MAS VAS stojí několik pozoruhodných staveb. V Dolní Bečvě můžete navštívit Barokní zámek Dolní Bečva, který byl postaven ve 2. polovině 18. století. Ve Zlíně se nachází Baťův mrakodrap, který byl postaven v roce 1938 jako centrála firmy Bata. V Bystřici pod Hostýnem je k vidění Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v letech 1887 až 1892 podle návrhu architekta Dominika Feischeho.
Ve městě Uherský Brod stojí barokní zámek, který byl postaven v první polovině 17. století. Nedaleko odtud, v obci Bánov, můžete navštívit kostel sv. Jana Nepomuckého, který je ukázkou barokní architektury z počátku 18. století. V Lipové se nachází hrad Buchlov, jeden z nejstarších a nejlépe zachovaných hradů v České republice.
Další stojí za zmínku také Zámek Napajedla, postavený v roce 1818 v empírovém stylu. A konečně, v obci Koryčany stojí renesanční hrad, který byl postaven v první polovině 16. století.